Misstroendeförklaring mot Kaplan nu!
Ett politiskt partis tillfälliga opinionssiffror eller interna programarbete får inte hindra partiledningens ansvarsfulla agerande för våra nationella och globala demokratiska ideal över tid.
Statsminister Löfvens tillrättavisning av Kaplan räcker inte. Kaplan skadar Sveriges anseende som demokratins orubbliga försvarare.
Margot Wallströms kampanjande för en plats i FNs säkerhetsråd solkas av hennes regeringskollega Kaplan.
Det faktum att Kaplans dolda agenda beskrivits för länge sedan illustrerar vad bostadsministern och andra islamistiska anpassningar har att stå till svars för. Alliansens ”rädsla” för att ”tvingas ta makten” när Decemberöverenskommelsen fallit får inte fördröja Sveriges ideologiska och statsfunktionella rehabilitering.
Dags för misstroendeförklaring mot Kaplan nu!
Ulf,
Mycket bra skrivet. Tack!
Egentligen börjar inte problemet med Kaplan utan med flumvänsterns och tokliberalernas inbjudan till ett mångkulturellt samhälle. En farlig drömvärld! Att slappt överse med närvaron av aktivistisk politisk och religiös extremism i ett samhälle (fascism, jihadism, mm) är ett fatalt misstag.
Öppnar man för och uppammar ett mångkulturellt samhälle (inte bara med åsiktsfrihet utan också med offentlig finansiering som sker i Sverige), får man ganska snart parallellsamhällen med skilda normsystem för det dagliga livet. Vem kan då lita på sin granne?
För att ett samhälle ska kunna hålla ihop – med tillit både i det offentliga och privata livet – krävs ett dominerande kultur- och normsystem (majoritetens). Väl kodifierad och tydligt praktiserad. Och detta kan nog tolerera vissa minoritetskulturer (etniska och religiösa), så länge dessa inte växer sig riktigt stora och då skiftar sin lojalitet och hörsamhet och blir sig selv nok.
När får Sverige sitt första islamistiska politiska parti? Är det inte bara en tidsfråga? Vad hindrar muslimska organisationer i dagens Sverige – några av dem mycket extremistiska – mer än ett årsmötesbeslut från att ta steget över till att etablera sig som politiska partier med sikte på kommunala församlingar och även Riksdagen? När detta sker kommer inte längre massmedia ”tillåtas” jaga en Kaplan för hans middagssällskap.
Ack denna svenska naivitet! Tolerans människor emellan är bra, men enfald bara dumt. Ödesdigert dumt!
För övrigt, ha det bra!
Leif
Leif Hallberg Mobile: +46 (0)70 767 07 70 E-mail: leifolovhallberg@hotmail.com
________________________________